Bizony, a nyolcvanas években a családi ház építése életcél volt, amibe idejekorán kellett hozzákezdeni. Aki leszerelt, családot akart és tudott különmelót vállalni, szinte biztosan építkezett. A tanács vb. olcsón adott telket, általában minden (korabeli) közművel, tehát villany, járda, vezetékes víz biztosan volt az újonnan nyitott utcákban, szennyvíz-csatorna, útalap és gázgerinc pedig többnyire lakossági összefogással épült, magyarul a polgárok finanszírozták.

Kérem, hat-nyolc haverral, foghatós családtagokkal már bátran nekivághatott bárki a házépítésnek, hiszen az építőipar kisipari körülmények között olyan, akár a foci, mindenki ért hozzá.
Bementek hát a fiatalok a tanács vb. összes termeibe, hogy tájékozódjanak, kaptak is megfelelő szaktanácsokat, melyik építészt keressék, és milyen típustervet szeressenek. A hetvenes évek végéig többnyire a "kockaházakat" kedvelték, aztán valahogy felszabadult a rengeteg ötlet a rajzasztalon, például a "Karancs" lakóháztípusból kilencféle változat is készült, persze a tetőtérbeépítés jegyében, és további típusok, női nevek sérelmére.

Először is kellett egy felelős mestert találni, aki kitűzte a ház alapjait. Amíg a telekre ért, lehetett hozatni "C" menetlevélre sódert, cementet, betonvasat, zsaludeszkát, ha volt a tüzépen. Fel kellett kutatni kölcsönbe legalább egy betonkeverőt, ami éppen ráért, ha nem sikerült, csinálni kellett, szinte bárki képes volt rá, és ez nem tréfa. A házi készítésű betonkeverő mindig 220V-os villanymotorral, de negyedköbméteres dobbal készült, és Wartburg ékszíj hajtotta, csak üresen volt szabad indítani, különben füstölt a szíj. Vagy a motor. Két ember még nem tudta odébb vinni, maximum kezelni.
Amíg a mester készülődött a telekre, intézni kellett a falazóblokkot, a gázbeton volt a csapás fő iránya, mert jó hőszigetelő, olcsó, és haladós vele dolgozni. Kizárólag vagonban jött, és csakis éjszaka, soha senkinek nem árulták el, mikor érkezik. Ha megjött, elküldték a málházót, vagy váltókezelőt, siessen a gazda kirakodni, mert reggel hattól fekbért kell fizetni. Így aztán a kezdő építkező már a legelején elvesztett három-négy régi barátot, mikor hajnal kettőkor csengetett, hogy "...nem érsz rá egy kicsit, megjött a vagon...".
Akik nem hittek a "szilikát" blokkban (nekik lett igazuk), téglára fanyalodtak, a B30 volt a kedvenc blokktégla (más méret nem volt), a modern falazóelemek csak a nyolcvanas évek vége felé terjedtek el. A teljesen utópista és fundamentalista, továbbá fanatikus téglaimádók viszont felkutattak régi-régi nagyméretű címeres téglából épült, de bontásra ítélt házakat, és megkapták a bontásért cserébe az anyagot. Nem dicsekedtek ezzel, nem volt valami nagy sikk bontott anyagból építkezni, és nagyon lassan haladt vele a munka. Viszont ők jártak jól.
A felelős mester egyelőre mással volt elfoglalva, folytatódhatott a beszerzési procedúra. Az előregyártott szerkezetek beszerzése külön tudomány volt, az "A", "AD" jelű nyílászárók feletti áthidalók cipelése megint sok barátunkból csalta ki a csúnya négybetűs szavakat, ja és a cementet is meg kellett néha forgatni, nehogy megkössön, fektében. A faanyag, hát az lottó-ötössel ért fel, általában rönkben lehetett kapni, és a kéreg hántolása, továbbá a fűrészelés során derült ki, mit kapott a vevő, ezért többnyire kétszeresen túlrendelte magát az építkező, hogy a kellő mennyiséget kinyerje a fából.
A tetőhéjazat beszerzése nagyon nagy rugalmasságot igényelt, általában az került a tetőre, amit éppen lehetett kapni, főleg síkpala, 40x40 cm méretben, szürke színben. Jobb esetben kétfalcos mátraderecskei cserép, mégjobb esetben hófogós kivitel. A legkisebb rendelhető mennyiség az egy raklap volt, de ennyi kellett is, mert sok törött cserepet talált a házépítő, aki ekkorra már rég nem optimista.

Utókezelik a betont, locsolják, homokkal takarják, közben az asszonyka gondolatban be is rendezi bútorokkal, virágokkal, már a függönyt is tudja, milyet fog venni.
Emberünk a felelős mestert keresi, aki mindössze hat helyen dolgozik szimultán, mindenütt látták, de sehol nem tudják hol lehet.

De eljő a tavasz, a télen kipihent barátok, kollégák megbékélnek, sőt a felelős mester is előkerül, "indulhat a fal", mint a Balázs-sóban. A falra alig öthetes PS-PK panelek kerülnek, a darus beéri barátunk félhavi fizetésével, amiért két óra alatt helyre emelte a födémet. Aljzat és koszorú betonozás megint csapaterővel történik, asszonykánk álmában, félkézzel is süt negyven tojásból rántottát, embere pedig nem is meri írni, mennyi ital fogyott, árában a sóderral vetekszik. Fölkerül a tető, nem esett le senki, készül a belső vakolat, a burkolatok, parketta, bizony, lassan ház formája van a dolognak. Homlokzatra és függőeresz-csatornára már nem elég a pénz, kerítés is "majd ezután" rovat, mire a trónörökös érkezik, lakható az épület.
Szóval, így épült negyedszázada egy családi ház. Mindenki segített mindenkinek, és egyszer csak készen lett, valahogy.